Temel düzey MS Excel konusunun olmazsa olmazı olan Excelde dört işlem formülleri fonksiyon kullanarak yapabileceğiniz gibi hücreye formül girerek de yapabilirsiniz.

Excel hesaplama işlemleri yaparken;

1- Hesaplamanın yapılacağı hücreye gelinir ve " = " ya da  " + " ile formül girişi yapılır.

2- Excelde toplama işlemi için Toplanmak istenen değerler için ilk  değerin olduğu hücreye tıklanır ve " + " toplam işaretine basılır ve  ikinci değerin hücresine tıklanır Enter yapılır.

3- Excelde çıkarma işlemi için çıkarılmak istenen değerler için ilk  değerin olduğu hücreye tıklanır ve " - " eksi işaretine basılır ve  ikinci değerin hücresine tıklanır Enter yapılır.

4-Excelde çarpma işlemi için çarpmak istenen değerler için ilk  değerin olduğu hücreye tıklanır ve " * " çarpım işaretine basılır ve  ikinci değerin hücresine tıklanır Enter yapılır.

5-Excelde bölme işlemi için çarpmak istenen değerler için ilk  değerin olduğu hücreye tıklanır ve " / " bölümişaretine basılır ve  ikinci değerin hücresine tıklanır Enter yapılır.

Excelde hesaplama işlemleri yaparken hücre ile seçmek yerine o değerin bulunduğu hücre adını da girebiliriz. Excelde dört işlem nasıl yapılır örnek videomuzda A+B değerlerinin toplamı için ; D4 hücresine =A3+B3 yazabilirsiniz.

Türkçe

İngilizce

Toplama İşleminin Türkçe  İngilizce Formülü

Topla

Sum

Çarpma İşleminin Türkçe  İngilizce Formülü

Çarpım

Product

Bölme İşleminin Türkçe  İngilizce Formülü

Bölüm

Quotıent