top of page

Excelde Dört İşlem (Toplama, Çıkarma, Çarpma, Bölme)

Temel düzey MS Excel konusunun olmazsa olmazı olan Excelde dört işlem formülleri fonksiyon kullanarak yapabileceğiniz gibi hücreye formül girerek de yapabilirsiniz.

Excel hesaplama işlemleri yaparken;

1- Hesaplamanın yapılacağı hücreye gelinir ve " = " ya da  " + " ile formül girişi yapılır.

2- Excelde toplama işlemi için Toplanmak istenen değerler için ilk  değerin olduğu hücreye tıklanır ve " + " toplam işaretine basılır ve  ikinci değerin hücresine tıklanır Enter yapılır.

3- Excelde çıkarma işlemi için çıkarılmak istenen değerler için ilk  değerin olduğu hücreye tıklanır ve " - " eksi işaretine basılır ve  ikinci değerin hücresine tıklanır Enter yapılır.

4-Excelde çarpma işlemi için çarpmak istenen değerler için ilk  değerin olduğu hücreye tıklanır ve " * " çarpım işaretine basılır ve  ikinci değerin hücresine tıklanır Enter yapılır.

5-Excelde bölme işlemi için bölünmek istenen değerler için ilk  değerin olduğu hücreye tıklanır ve " / " bölümişaretine basılır ve  ikinci değerin hücresine tıklanır Enter yapılır.

Excelde hesaplama işlemleri yaparken hücre ile seçmek yerine o değerin bulunduğu hücre adını da girebiliriz. Excelde dört işlem nasıl yapılır örnek videomuzda A+B değerlerinin toplamı için ; D4 hücresine =A3+B3 yazabilirsiniz.

bottom of page