top of page

Sık Sorulan Sorular

Exceli güncellediğim halde Accese yansımıyor?

Canex Eğitim ve Danışmanlık olarak vermiş olduğumuz MS Access eğitimlerinde katılımcılar tarafından sık sorulardan bir tanesidir. Access bir data yönetim programı olup bu dataların yönetilme biçimini size bırakmıştır. Access içine excel, text formatında atılan bir datanın güncellenmesinin bir çok yolu vardır; ancak access içindeki bir datanın nasıl güncelleneği ilgili datanın access içine nasıl yüklendiği ile ilgilidir. 

Accesse veri aktarmanın 3 yolu bulunmaktadır. Örnekler için linki tıklayanız.

1. Yol Kaynak verileri geçerli veritabanında yeni bir tabloya aktar 

Bu seçenek ile bilgisayanızda bulunan bir tabloyu, veriyi Access e aktarmış olursunuz. Daha sonra bu tabloda herhangi bir değişiklik yaptığınızda Access içindeki bu tabloda değişiklik olmayacaktır.

Yani; tablodaki güncellemeler Access e yansımayacaktır. Bundan dolayı değişiklik yapılan tabloyu tekrar Access e aktarmanız gerekmektedir; ancak bu yol ile Access e atılan kaynaklar Access içerisinde güncellenmektedir. Yani "Kaynak verileri geçerli veritabanında yeni bir tabloya aktar." seçeneği ile aktarılan datalar MS Access içerisinde güncellenebilirken, access dışarısında ilgili datada yapılan değişiklik accesse yansımayacaktır. 

2. Yol Kayıtların bir kopyasını tabloya ekle

Kayıtların bir kopyasını tabloya ekle" anlamına gelmektedir.

Belirtilen tablo mevcut ise, Access kayıtları tabloya ekler. Tablo mevcut değil ise Access bu tabloyu oluşturur.

3. Yol Bağlı tablo oluşturarak veri kaynağını bağla

Access, aktarmak istediğiniz Excel'deki verilerle bir bağlantıyı koruyarak bir tablo oluşturur. Yani kaynak Excelinizde herhangi bir değişiklik yaptığınızda ilgili değişiklikler bağlı tabloya yansır. Tablonuzu Access e tekrar aktarmanıza gerek yoktur. Ancak tablonuzda Access üzerinde bir değişiklik yapamazsınız; değişiklik yapmak istediğinizde kaynak Excelinizden değişiklik yapmanız gerekmektedir.

Bu seçenek ile Access e atılan datada Access içerisinde bir değişiklik yapamazsınız. Değişiklik yapılmak istendiğinde ilgili kaynak datanın kensinde değişiklik yapılmalıdır. 

Yol Kaynak verileri geçerli veritabanında yeni bir tabloya aktar  seçeneğinde Acces içerisinde değişiklik yapılırken, Yol Bağlı tablo oluşturarak veri kaynağını bağla

seçeneği ile Access dışında değişiklik yapılabilir.

Excelde yönetemediğiniz yüksek boyutlu datalarınızı Access ile çok kolay şekilde yönetebilirsiniz

Accesste özet tablo (pivot table) yapmanın 2 yolu bulunmaktadır. Örnekler için linki / linkleri tıklayanız.

Accesste klasik pivottable yapmak istiyorsanız Basit Sorgu Sihibazını kullanabilirsiniz. İlgili sorgulamada sayısal değer biçimi için Toplam, En Çok, En Az, Ortama ve Adet seçenekleri bulunmaktadır. 

Satır ve birden fazla sütundan oluşan bir özet tablo (pivot table) oluşturmak için Çapraz Sorgu Sihirbazını kullanabilirsiniz.

Excelde yapılan formülasyonların hepsini Access sorgulamada kullanabilirsiniz.

Accesste düşeyara (vlookup) yapmak için en az 2 tablonun Access sorgusuna atılması gerekmektedir. Daha sonra tablolar arasında getirilmesi istenilen veri türlerine göre seçenekler değişmektedir. Konu ile ilgili örneklerimizi inceleyebilirsiniz.

Kurumumuz sizlere online eğitim hizmetini; hazır eğitim videoları yollamak yerine bilgisayarınızın başında sorular sorduğunuz ve uygulamalar yaparak eğitime katıldığınız bir platformada vermektedir. Böylece istediğiniz an eğitime müdahale edip anlayamadığınız yerleri sorabilir ve tekrar ettirebilirsiniz. 

Eğitim için mesafelerin ortadan kalktığı bu eğitimimizi Skype, Teamviewer gibi uygulamalar ile vermekteyiz. Hafta içi 23:00'a kadar, hafta sonu ise 00:00' a kadar hizmet vermekteyiz. Ayrıca eğitim sürelerimizde saate bağlı kalmak yerine konuyu tamamlamayı hedeflemekteyiz. Online Excel ya da online Access eğitimlerimizde istediğiniz konu üzerinden gerçekleşmektedir. Konuda saate bağlı kalmamaktayız. İsterseniz online eğitimlerimizi, sizlieri temel düzeyden ileri düzeye taşıyacak bir program dahilinde de uygulamaktayız.

Hazırlamış olduğuunuz tablo ve dataları Access üzerinden kolayca masaüstünüze ya da belirlediğiniz bir klasöre aktarabilirsiniz. Export yani Dışa Aktar uygulamaları için  örneğimizi inceleyebilirsiniz. Ayrıca dışarı aktarma seçeneği bir makro haline getirip istediğiniz zaman bu adımı gerçekleştiribilirsiniz.

Yeni eklenen alana isim verme nasıl yapılır?

Tablonuz üzerine gelip Excel de olduğu gibi sağ tıklarsanız;

 

Yeni alan ekler

Alan siler,

Alanlarınızı yeniden adlandırır,

Sıralama işlemleri yapabilirsiniz. İlgili işlem için örneğimizi inceleyebilirsiniz.

bottom of page